ABD ajanı MİT’e takıldı: Mahkeme talebini reddetti

Doğu ve Güneydoğu bölgelerine ilişkin topladığı bilgileri ABD’ye servis ettiği ve PKK yanlılarıyla irtibatlı olduğu yönünde hakkında MİT raporu bulunan ABD vatandaşı Türkiye’den sınır dışı edildi. Bu kişinin Anayasa Mahkemesine (AYM) yaptığı başvuru da açıkça dayanaktan yoksun bulunarak kabul edilmedi. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan J.R.H., Türkiye’de 16 Şubat 2009-2 Şubat 2010 tarihleri arasında özel bir yabancı dil kursunda çalışmak için çalışma amaçlı ikamet izni aldı. J.R.H. daha sonra işinden ayrılarak 31 Mart 2009 tarihinden itibaren ikamet iznini turistik oturuma çevirdi. J.R.H. Türkiye’ye son giriş yaptığı 2 Haziran 2010 tarihinden sınır dışı edildiği 20 Ağustos 2010 tarihine kadar kendisini serbest gazeteci olarak tanıttı.

TERÖR SUÇUNDAN SORUŞTURMA AÇILDI

J.R.H. ikamet izniyle yasal olarak Türkiye’de ikamet etmekteyken Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütüne yardım etme suçundan yürütülen soruşturma kapsamında 4 gün gözaltında kalıp ifadesi alındıktan sonra 20 Ağustos 2010 tarihinde sınır dışı edildi. J.R.H., adli işlem nedeniyle 1 yıl süreli giriş yasağı kapsamına alındı ve ülkeye girişi ön izin şartına bağlandı. J.R.H. sınır dışı edilmesi ve ülkeye girişinin ön izin şartına bağlanması kararına karşı iptal davası açarken dava, Ankara 2. İdare Mahkemesi tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde reddedildi.

HAKKINDAKİ MİT RAPORU

Aydınlık gazetesinden Olcay Kabaktepe haberine göre, İdare Mahkemesi gerekçeli kararında, J.R.H.’nin yurda giriş amacı ile sonraki faaliyetlerini değerlendirdikten sonra Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığından alınan 16 Temmuz 2010 tarihli yazıya atıfta bulundu. MİT raporunda J.R.H. ile ilgili şöyle denildi:

“Türkiye’de KONGRA-GEL (PKK) yanlısı şahıslar ile irtibatının bulunduğu, KCK/TY’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, Terörle Mücadele Kanunu, Demokratik Özerklik Projesi, AK Parti’nin Kürtlere yönelik politikaları hususlarında bilgi derlemeye çalıştığı, Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhinde yazdığı bazı makalelerin Kürdistan Yurtseverler Birliğine ait PUK Medya, KURDNET gibi internet siteleri ile Inter Pres Service-IPS’nde yayımlandığı, çeşitli amaçlarla Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki illere gelen yabancı uyruklu şahıslara rehberlik yaptığı, KCK/TY’ne yönelik operasyonlar sonrasında hazırlanan KCK iddianamesinde, İHD Başkan Yardımcısı ile irtibatlı olduğu, şahsın bir süredir bölge illeri hakkında bilgi toplayarak, bilgileri Amerika’da bulunan bir kısım makamlara servis ettiğinin anlaşıldığı…”

İDDİASI AÇIKÇA DAYANAKTAN YOKSUN

Ankara 2. İdare Mahkemesi kararına karşı yaptığı temyiz talebi reddedilen J.R.H. AYM’ye başvurdu. Diğer yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada da J.R.H. hakkında, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek veya isteyerek yardım etmek suretiyle terör örgütüne üye olma suçundan kamu davası açıldı. Bireysel başvuru incelemesini yapan AYM Birinci Bölümü ise J.R.H.’nin kimliğinin gizli tutulması talebinin kabulüne, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir