Yöresel ürünler ‘Yarının Köyleri’yle dünyaya açılacak

Projenin ikinci dijital merkezi, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı 3 bin nüfuslu Ulamış Köyü’nde açıldı. Yarının Köyleri; yerel ürünlerin pazarını genişletmek, verimi artırmak ve maliyetleri azaltmak üzere, projeye dahil olan köyleri bir dizi dijital araç ve teknolojiyle donatıyor. Verilen eğitimlerin de katkısıyla, genç-yaşlı tüm köy halkına, yeni geçim kaynaklarına kapı açabilecek dijital beceriler edinme olanağı sağlıyor.

EN KAPSAMLI KIRSAL KALKINMA PROJESİ

Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz, Ulamış Köyü’ndeki dijital merkezin açılışında yaptığı konuşmada projenin hedeflerini ve Trendyol açısından önemini şöyle değerlendirdi: “Yarının Köyleri, Türkiye’nin en kapsamlı kırsal kalkınma projelerinden biri. UNDP ile el ele vererek hayata geçirdiğimiz bu projeyle; kırsal ekonomileri canlandırmayı, kültürel mirası korumayı ve kapsayıcı büyüme için yollar oluşturmayı amaçlıyoruz. Ulamış merkezimizde dijital tarım uygulamaları geçen yıl ağustos ayında başladı ve şimdiden hem maliyetlerden hem de doğal kaynaklarımızdan önemli ölçüde tasarruf sağlandı. Kadınlara katma değerli ürünler geliştirme, çiftçilere dijital tarım uygulamaları, çocuklara robotik eğitimleri vererek projemizde pozitif etkimizi büyütüyoruz. Bu merkezden çıkan ürünleri sadece Türkiye değil, Azerbaycan’dan Almanya’ya, Dubai’den Çekya pazarlarına da ulaştırmayı hedefliyoruz.”

15 BİN KİŞİ FAYDALANACAK

Ulamış’ta uygulamaya geçirilen proje ile Bademler, Düzce, Turgut, İhsaniye ve Çamlı gibi çevre köylerin sakinlerine de erişerek 15 bin civarında bir nüfusun dijital merkezin olanaklarından ve eğitim faaliyetlerinden sürekli olarak yararlanmasını sağlamak hedefleniyor. Seçilen her köyde, ulusal ve küresel pazarlarda yüksek satış potansiyeline sahip, yerel ürünlerden oluşan bir kısa liste, yol haritalarıyla oluşturuluyor. Proje tamamlandığında yeni e-ticaret girişimcisi oranının ise yüzde 60 artması öngörülüyor.

HEDEF BEŞ YILDA 1 MILYON KIŞIYE ULAŞMAK

Adana ve İzmir’in ardından Sakarya, Diyarbakır ve 2023 depreminden sonra projeye eklenen Hatay’da belirlenen köylerde benzer merkezlerin açılması için çalışmalar sürüyor. Yarının Köyleri projesi ile beş yılda toplam 10 köye Dijital Merkezler kurulacak. Proje kapsamında toplamda 1 milyondan fazla kişiye ulaşılması planlanıyor. Projenin amaçlarından biri de akıllı tarımı teşvik etmek olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir